Nůž Albainox TACTICAL
Kod 19903
Čepel: 5.80 cm
Rukojet': 8.30 cm / hlinik
Celková velikost: 14.10 cm
Ocel: 3Cr13Mov
Typ čepele: Standard/Drilled
Tlouška čepele: 2.22 mm
Hmotnost: 56.50 gr
3cr13 je dobrá nerezová ocel se slušnou odolností proti korozi. Velmi snadno se ostří a je velmi odolný proti vyštípnutí a rozbití. Zatímco tam jsou mnohem kvalitnější oceli, je těžké najít konkurenční ocel, která by mohla fungovat stejně dobře za tak rozumnou cenu.
3Cr13MoV se vyrábí přidáním více prvků molybdenu a vanadu do vzorce 3Cr13.
Ocel 3cr13 je martenzitická nerezová ocel, která obsahuje 0,3 % uhlíku a 13 % chrómu. Název 3cr13 se řídí čínskou národní normou GB/T 1220 pro klasifikaci oceli. Aby mohla být považována za nerezovou ocel, musí obsahovat minimálně přibližně 11 % chrómu. Často se používá v různých aplikacích a součástech s vysokou pevností, jako jsou; hřídele, šrouby, trysky, ventily, ložiska, nástroje a pružiny. Již řadu let se také používá jako spolehlivá a osvědčená nožířská ocel. Má mnoho žádoucích vlastností, díky kterým je vhodný pro nože, jako jsou:
- schopnost se snadno tvarovat a brousit při temperování
- Slušná houževnatost
- Snadné ostření
- Dobrá odolnost proti korozi
- Nákladově efektivní
- Snadno dostupné ve velkém množství
3cr13 je často přirovnáván k oceli 420J, což je americká ekvivalentní konvence pojmenování. Ve více průmyslových aplikacích se 1cr13 a 2cr13 často používají v podobných aplikacích a mají velmi podobné vlastnosti. Hlavním rozdílem je, že 3cr13 má o něco vyšší tvrdost než 1 a 2. 3cr13 a AUS-4 jsou docela podobné. AUS-4 má však o něco vyšší obsah uhlíku a chrómu než 3cr13 při 0,4 % uhlíku a 14 % chrómu.
Složení 3cr13 Jak již bylo zmíněno výše, název 3cr13 znamená, že tato ocel má základní složení, které obsahuje 0,3 % uhlíku a 13 % chrómu. Úplné chemické složení je následující:
- 0,3 % uhlíku
- 13 % chrómu
- 1% křemíku
- 1 % manganu
- 0,6 % niklu
- 0,04 % fosforu
- 0,03 % síry
Vlastnosti 3cr13
Zachování okrajů
Zatímco 3cr13 je slušná nožířská ocel s poměrně vyváženými vlastnostmi, její zachování ostří je podstatně nižší než u mnoha moderních ocelí vyšší třídy. To znamená, že za svou cenu docela dobře drží ostří a když se otupí, velmi snadno se zaostří.
Tvrdost
Jedním z hlavních faktorů, které přispívají k tvrdosti oceli, je celkový obsah uhlíku, který ocel obsahuje. (spolu s různými dalšími přísadami) Vzhledem k tomu, že 3cr13 je na spodní hranici obsahu uhlíku, dává smysl, že má střední tvrdost ve srovnání s některými jinými prémiovými oceli. Celková tvrdost 3cr13 je obvykle mezi asi 50 a 58 HRC v závislosti na použitém tepelném zpracování.
Houževnatost
Jednou z oblastí, kde 3cr13 září, je jeho celková houževnatost. Jedná se o velmi robustní ocel, která se snadno neláme ani neláme. Tvrdost a houževnatost jsou velmi často konkurenčními faktory v celkové životnosti různých ocelí. Jak je ocel tvrdší, má tendenci být křehčí, a tím snižuje její celkovou houževnatost. Dobrá houževnatost 3cr13 z ní propůjčuje dobrou ocel pro věci, jako jsou mačety, tomahavky a vrhací nože, stejně jako další čepele pro obecnější použití, které mohou být vystaveny mírnému zneužívání.
Odolnost proti korozi
Díky nízkému obsahu uhlíku a slušnému množství přidaného chrómu 3cr13 poměrně dobře odolává korozi. I když jakákoli nerezová ocel při opakovaném vystavení nepříznivým podmínkám nakonec zreziví, 3cr13 dobře snese běžné používání a dokonce i dobrý kus špatného zacházení.
Ostření
Jak již bylo zmíněno výše, 3cr13 má střední tvrdost, díky které se velmi snadno přeostřuje. V tomto ohledu je to skvělá ocel pro majitele nožů, kteří se učí brousit své nože bez mnoha speciálních nástrojů nebo zásob. Jakmile se naučíte, jak správně ostřit, může 3cr13 dosáhnout ostří ostrých jako břitva.
Zatímco na trhu jsou tvrdší a houževnatější oceli, 3cr13 je na svou cenu velmi dobrá nožířská ocel. Velmi snadno se brousí a dobře odolává korozi. Na svou cenu je poměrně tvrdý a dobře snese zneužití. Všechny výše uvedené body dělají z 3cr13 slušnou čepelovou ocel a je těžké najít lepší za stejnou cenu.