0

Baterie do svítilen

Svítilny nejsou tak jednoduché. Jakmile o nich hodně víte, zdají se být jednoduché... ale dozvědět se o nich vše, co potřebujete, rozhodně jednoduché není.

Pokud vám jde hlavně o to, abyste do své svítilny snadno sehnali baterie, zvolte si svítilnu na baterie AA nebo AAA. Nejlevnější varianta je zakoupit si jako hlavní baterie do svítilny baterie Ni-MH a k nim nabíječku. Alkalické nebo ještě lépe lithiové baterie pak můžete použít jako záložní zdroj ve chvíli, kdy nemáte možnost svou Ni-HM baterii dobít. Některé mají stejnou velikost jako baterie C nebo D a používají 6 až 8 kusů, přičemž dosahují většího světleného výkonu než baterie C či D, ale vybijí se dvakrát rychleji.

Svítilny na baterie C a D vycházejí z módy, takže nové modely už se nevyvíjejí. Ni-MH a alkalické varianty baterií jsou ale stále dostupné v běžné prodejní síti a tyto svítilny jsou dobrou volbou, pokud vám jde o světelný výkon, výdrž a dosvit na větší vzdálenost.

Nejlepší variantou z hlediska výkonu jsou svítilny na baterie 18650 Li-Ion. Svítilna fungující na tyto baterie může mít mnohem větší světelný výkon než svítilna s osmi bateriemi AA – pokud snížíte výkon 18650 Li-Ion na úroveň baterií AA, získáte větší výdrž než u baterií AA. Nevýhodou je, že pokud se vám baterie Li-Ion vybije a nemáte možnost ji dobít, náhradní baterie se hůř shání. Nahradit je můžete lithiovou baterií CR123A, které budete potřebovat dva kusy.

Svítilna fungující na baterie CR123A má podobný výkon jako svítilny na baterie 18650. V závislosti na typu svítilny je možné použít baterie 16340 (Li-Ion RCR123A) nebo 17650 (Li-Ion), které jsou dobíjecí.

Obecně je levnější používat dobíjecí baterie, protože jedna baterie Ni-MH nahradí 500 až 1.000 alkalických nebo lithiových baterií a jedna baterie Li-Ion nahradí 300 až 1.000 lithiových baterií.

Pokud se chcete dozvědět víc, níže naleznete další informace, abyste se zorientovali anebo abyste se informovaně rozhodli.

Voltáž

Baterie mají různé voltáže a různou výdrž. Mají na to vliv chemické vlastnosti a míra nabití baterie. Z toho důvodů jsou baterie označené nominální hodnotou voltáže, kterou baterie bude v průměru dodávat. Jediné, co vlastně potřebujete vědět, je to, že baterie jsou označené určitou voltáží a že tato voltáž musí odpovídat voltáži předepsané zařízením, ve kterém budou sloužit.

Běžné hodnoty voltáží baterií jsou následující:

1,5 V – alkalické, lithiové

1,2 V – Ni-MH

3,7 V – Li-Ion, LiFePO4

Kapacita (mAh)

Baterie dokáží uchovávat pouze omezené množství elektřiny. Toto množství závisí na chemickém složení a fyzické velikosti baterie. Rozměrově větší baterie pojme více energie, ale také zabírá více místa. Značka mAh označuje miliampérhodinu – používá se také Ah (ampérhodina), která lze převést na mAh vydělením 1.000 (např. 3.400 mAh = 3,4 Ah). Tato hodnota označuje, kolik ampérů dodá baterie za hodinu při určité rychlosti vybíjení. Někteří výrobci baterií udávají vybíjecí proud (C) nebo vybíjecí dobu baterie. Pokud není uvedeno jinak, vybíjecí doba se pohybuje okolo 8 hodin.

Důležité je uvědomit si, že hodnota mAh je užitečná pouze při srovnání baterií stejné velikosti (AAA, AA, C, D, 9V, 18650, 17650, 10440, 14500, 16340 atd.) a stejného chemického složení (alkalické, lithiové, Ni-MH, Li-Ion).

Při porovnávání hodnot mAh u baterií různých výrobců pravděpodobně naleznete rozdíly. Baterie 3.400 mAh jednoho výrobce může vydržet o něco déle než u jiného výrobce, který třeba zase dodává baterie splňující lépe jiné požadavky – ve svítilně například svítí o něco málo jasněji.

Nakonec je ale jasné, že baterie budete používat v reálném životě, který se liší od laboratorního prostředí, kde se hodnoty baterií určují. Proto si situaci zbytečně nekomplikujte – větší hodnota mAh znamená, že baterie vám vydrží déle – a nekombinujte baterie různých hodnot mAh, voltáží, značek nebo chemického složení.

Chemické složení

Baterie se liší svým chemickým složením. Chemické složení baterie ovlivňuje její vlastnosti: voltáž, kapacitu, počet cyklů.

Dokonce i baterie stejného chemického složení mohou fungovat různě. To znamená, že kombinování baterií různých značek může poškodit baterie samotné, zařízení, ve kterém jsou použité, případně může způsobit další věcnou škodu. Každý producent vyrábí baterie podle svých vlastních preferencí, ale i tak zůstávají některé hodnoty, které jsou neměnné.

Jednorázová alkalická baterie

Voltáž: 1,5 V

Kapacita (mAh): nejvyšší kapacita, nejmenší praktičnost

Počet cyklů: nula (nepokoušejte se jednorázové baterie dobíjet)

Cena: nejnižší cena, vzhledem k hromadné výrobě

Recyklovatelné: ano, nízká hodnota

Samovybíjení: ano, po úplném vybití jsou klasifikované jako nebezpečný odpad

Rizika: Alkalické baterie dříve či později začnou vytékat – je to pouze otázka času – a chemikálie, které z baterie vytékají, poškodí vše, s čím přijdou do styku. To často vede k poškození zařízení, ve kterém se používají. Baterie začne vytékat ve chvíli, kdy se plně vybije – a protože baterie fungují na principu samovybíjení, tento stav zákonitě jednou nastane. Při extrémně nízkých nebo vysokých teplotách se alkalické baterie vybíjejí rychleji... A v prostředí, kde dochází k výkyvům teplot, se vybíjejí ještě rychleji. Pokud je okolní teplota příliš vysoká (oheň, trouba, mikrovlnka), baterie může vybuchnout a vystřelit do okolí ostré úlomky. Zkratování baterie (přímé spojení obou jejích konců) může vyvolat zvýšení teploty a vzniká riziko požáru ještě předtím, než je baterie vybitá.

Poznámky: Alkalické baterie jsou nejdostupnější a nejčastěji používané v domácnostech. I když mají vysokou kapacitu, svou kapacitu nedokáží plně využít, pokud napájejí energeticky náročná zařízení. I když jsou recyklovatelné, finančně se je příliš nevyplatí recyklovat, ovšem jejich recyklace je ohleduplná vůči životnímu prostředí. Současně jsou tyto baterie pro životní prostředí nejškodlivější.

Jednorázová lithiová baterie

Voltáž: 1,5 / 3,0 V

Kapacita (mAh): podobně jako alkalické baterie, může být o něco menší či větší

Počet cyklů: nula (nepokoušejte se jednorázové baterie dobíjet)

Cena: dvakrát až čtyřikrát dražší než alkalické baterie

Recyklovatelné: ano, vyšší hodnota

Samovybíjení: ano

Rizika: Pokud je okolní teplota příliš vysoká (oheň, trouba, mikrovlnka), baterie může vybuchnout a vystřelit do okolí ostré úlomky. Zkratování baterie (přímé spojení obou jejích konců) může vyvolat zvýšení teploty a vzniká riziko požáru ještě předtím, než je baterie vybitá – u baterie vyšší voltáže je riziko požáru ještě větší.

Poznámky: Lithiové baterie se postupně stávají běžně dostupnými. Tyto baterie jsou schopny plně využít svou kapacitu, když napájejí energeticky náročnější zařízení, proto vydrží déle než alkalické baterie, i když mají nominálně nižší kapacitu než alkalické baterie stejné velikosti. Snadno se recyklují a společnosti zabývající se jejich recyklací mohou generovat zisk, takže se jejich recyklace vyplatí.

Dobíjecí baterie Ni-MH

Voltáž: 1,2 V

Kapacita (mAh): o něco nižší než u alkalických a lithiových baterií

Počet cyklů: 500–1.000

Cena: podobná jako u lithiových baterií, navíc je nutná nabíječka

Recyklovatelné: ano, slušná hodnota

Samovybíjení: ano, některé typy baterií Ni-MH mají omezenou schopnost samovybíjení

Rizika: Pokud je okolní teplota příliš vysoká (oheň, trouba, mikrovlnka), baterie může vybuchnout a vystřelit do okolí ostré úlomky. Zkratování baterie (přímé spojení obou jejích konců) může vyvolat zvýšení teploty a vzniká riziko požáru ještě předtím, než je baterie vybitá.

Poznámky: Baterie Ni-MH mají nižší voltáž a nejsou dostatečně účinné při použití v energeticky náročných zařízeních – nicméně mnoho zařízení si s o něco menší voltáží dokáže poradit a z baterií Ni-MH získá větší kapacitu než z alkalických baterií. V energeticky nenáročných zařízeních je výkon Ni-MH podobný jako u alkalických baterií. Hodnota recyklovaných baterií Ni-MH je slušná a společnostem zabývajícím se jejich recyklací se tyto baterie vyplatí.

Největší výhoda baterií Ni-MH oproti alkalickým a lithiovým bateriím je možnost je dobíjet. Jedna baterie Ni-MH obvykle vydrží 500–1.000 nabíjecích cyklů. I s ohledem na nutnost vyšší počáteční investice (baterie Ni-MH se obvykle prodávají v baleních po čtyřech a je potřeba dokoupit nabíječku) vyjdou tyto baterie levněji než jednorázové baterie.

Zkuste si spočítat cenu následujících variant, abyste viděli rozdíl v nákladech:

1) Nabíječka Ni-MH (pro cenové srovnání doporučujeme počítat s nejdražší nabíječkou, kterou najdete), jedno balení baterií AA Ni-MH po čtyřech kusech, jedno balení baterií AAA Ni-MH po čtyřech kusech [každou baterii můžete dobít minimálně 500krát, to znamená minimálně 2.000 cyklů pro balení AA baterií a dalších 2.000 cyklů pro balení AAA baterií].

2) 2.000 kusů alkalických AA baterií, 2.000 kusů alkalických AAA baterií

3) 3.000 kusů lithiových AA baterií, 3.000 kusů lithiových AAA baterií

Dobíjecí baterie Li-Ion

Voltáž: 3,7 V / 3,0 V

Kapacita (mAh): necelá polovina kapacity alkalických nebo lithiových baterií

Počet cyklů: 300–500–1.000

Cena: přibližně dvojnásobek ceny lithiových baterií

Recyklovatelné: ano, vyšší hodnota

Samovybíjení: ano

Rizika: Pokud je okolní teplota příliš vysoká (oheň, trouba, mikrovlnka), baterie může vybuchnout a vystřelit do okolí ostré úlomky. Zkratování baterie (přímé spojení obou jejích konců) může vyvolat zvýšení teploty a vzniká riziko požáru ještě předtím, než je baterie vybitá – baterie s ochranou proti zkratování tomuto riziku zamezí. Pokud se baterie příliš zahřeje, zabudovaná klapka se uvolní a vypustí část obsahu baterie, což ji zničí – baterie s ochranou proti zkratování se snaží tomuto případu zabránit (vysoká teplota okolí, jako je třeba oheň, trouba, mikrovlnka apod., není řešitelná ochranou proti zkratování).

Poznámky: Baterie Li-Ion mají mnohem vyšší voltáž, jsou tedy použitelné pouze v zařízeních, která jsou na tyto baterie stavěná. Ačkoliv mají mnohem nižší kapacitu, svou kapacitu jsou schopny využít stejně dobře jako jednorázová lithiová baterie. Lze je snadno recyklovat a společnostem zabývajícím se jejich recyklací se tyto baterie vyplatí.

Co se týče energeticky vysoce náročných zařízení, zařízení stavěná na použití baterií Li-Ion si vedou lépe než zařízení určená pouze na baterie alkalické, lithiové nebo Ni-MH. Je tomu tak z důvodu vyšší voltáže v chemickém složení baterie Li-Ion. Omezením energie, která se z baterie odčerpává, lze reálnou výslednou kapacitu baterie zvýšit.

V této chvíli to možná vypadá, že baterie Li-Ion se nevyplatí, ale porovnání několika našich svítilen poukazuje na opak:

Armytek Prime A2 – 2*AA, max. 500 lumenů (OTF) po dobu 1 hodiny.

Armytek Prime C2 – 1*18650, max. 1050 lumenů (OTF) po dobu 1 hodiny a 30 minut.

Eagletac SX25A6 – 6*AA, max. 932 lumenů (FL1) po dobu 1 hodiny 48 minut.

Eagletac GX25A3 – 3*AA, max. 832 lumenů (FL1) po dobu 1 hodiny 18 minut.

Eagletac G25C2 MkII – 1*18650, max. 980 lumenů (FL1) po dobu 1 hodiny.

Eagletac GX25L2 NR – 2*18650, max. 878 lumenů (FL1) po dobu 2 hodin.

Fenix E41 – 4*AA, max. 400 lumenů (FL1) po dobu 2 hodin 30 minut.

Fenix TK09 – 1*18650, max. 450 lumenů po dobu 2 hodin.

Svítilny Armytek nabízejí nejlepší srovnání, protože jde o stejné svítilny, které pouze jinak pracují s rozdíly ve voltáži. Ostatní svítilny ukazují, kolik baterií je třeba k dosažení stejné intenzity světla, jako mají svítilny používající baterie Li-Ion.

Dobíjecí baterie LiFePO4

Voltáž: 3,2 V / 3,0 V

Kapacita (mAh): obdobná jako u běžných baterií Li-Ion

Počet cyklů: 300–500–1.000

Cena: obdobná jako u baterií Li-Ion

Recyklovatelné: ano, vyšší hodnota

Samovybíjení: ano

Rizika: Pokud je okolní teplota příliš vysoká (oheň, trouba, mikrovlnka), baterie může vybuchnout a vystřelit do okolí ostré úlomky. Zkratování baterie (přímé spojení obou jejích konců) může vyvolat zvýšení teploty a vzniká riziko požáru ještě předtím, než je baterie vybitá – baterie s ochranou proti zkratování tomuto riziku zamezí. Pokud se baterie příliš zahřeje, zabudovaná klapka se uvolní a vypustí část obsahu baterie, což ji zničí – baterie s ochranou proti zkratování se snaží tomuto případu zabránit (vysoká teplota okolí, jako je třeba oheň, trouba, mikrovlnka apod., není řešitelná ochranou proti zkratování).

Poznámky: Tyto baterie jsou chemickým složením obdobné jako baterie Li-Ion, ale povšimněte si nižší voltáže baterií LiFePO4. Kromě o něco nižší voltáže jsou jinak baterie LiFePO4 prakticky stejné jako baterie Li-Ion.

Velikosti baterií

Baterie se vyrábějí ve více velikostech, než asi tušíte... Ale o všech těchto velikostech vědět ani nepotřebujete. Níže naleznete seznam především těch velikostí baterií, které nabízíme. Zahrnuté jsou ale i ty baterie, které nenabízíme, a naopak některé baterie, které nabízíme, v seznamu nejsou.

AAA

Tato velikost baterie je běžná v domácnostech a používá ji mnoho zařízení. Baterie AAA jsou přibližně 44,5 mm dlouhé a mají 10,5 mm v průměru. Jejich voltáž je buď 1,2 V nebo 1,5 V, v závislosti na chemickém složení baterie.

10440

Jedná se o Li-Ionovou variantu baterie AAA. Tato baterie je přibližně 44 mm dlouhá a má 10 mm v průměru – proto je označovaná 10440. Její voltáž je 3,7 V a nesmí se používat k nahrazení baterií AAA, pokud zařízení není na baterie Li-Ion stavěné.

10460

Tyto baterie se běžně označují jako baterie s ochranou, Protected 10440, nebo jednoduše 10440. Jsou 46 mm dlouhé a mají 10 mm v průměru. Vybavené jsou ochranou proti zkratu, která zabraňuje přebití, přílišnému vybití, přehřátí, zkratu, případně dalšímu. Jejich voltáž je 3,7 V a smí se používat pouze v zařízeních, která jsou na baterie Li-Ion určená.

AA

Baterie AA jsou nejběžnější v domácnostech a vzrůstající počet zařízení nyní používá baterie AA místo AAA. Měří přibližně 50,5 mm na délku a mají 14,5 mm v průměru. Jejich voltáž je buď 1,2 V nebo 1,5 V, v závislosti na chemickém složení baterie.

14500

Jde o Li-Ionovou variantu baterie AA. Její délka je přibližně 50 mm a její průměr je 14 mm, proto se označuje 14500. Její voltáž je 3,7 V a smí se používat pouze v zařízeních, která jsou na baterie Li-Ion určená.

14510

Tyto baterie se běžně označují jako baterie s ochranou, Protected 14500, nebo jednoduše 14500. Jejich délka je 51 mm a průměr 14 mm. Vybavené jsou ochranou proti zkratu, která zabraňuje přebití, přílišnému vybití, přehřátí, zkratu, případně dalšímu. Jejich voltáž je 3,7 V a smí se používat pouze v zařízeních, která jsou na baterie Li-Ion určená.

C

Baterie C dříve byly běžné, zejména pro použití ve svítilnách. Jejich délka je 50 mm a průměr 26,2 mm. Voltáž těchto baterií je 1,2 V nebo 1,5 V, v závislosti na chemickém složení baterie.

D

Baterie D dříve byly běžné, zejména pro použití ve svítilnách. Jejich délka je 61,5 mm a průměr 34,2 mm. Voltáž těchto baterií je 1,2 V nebo 1,5 V, v závislosti na chemickém složení baterie.

9V

Tyto baterie jsou označované podle jejich voltáže. Jde o další běžné baterie, které najdeme v domácnostech, kde je používají některá zařízení. Nezávisle na jejich chemickém složení je voltáž těchto baterií 9. Jejich délka je přibližně 48,5 mm, šířka 26,5 mm a tloušťka 17,5 mm. Obvykle mají tvar kvádru. Jde o jediný typ baterie, jejíž chemické složení obvykle neomezuje její použití. Současně jsou to baterie, které způsobují největší potíže v důsledku zkratu, protože oba spoje jsou umístěné vedle sebe – proto je zapotřebí opatrnosti při skladování, aby spoje baterií nepřišly do styku s vodivými materiály nebo jinými bateriemi.

CR123A

Tento typ baterií je známý jako baterie do fotoaparátu či kamery, protože v těchto zařízeních se používají především. Jejich délka je 34,5 mm a jejich průměr 17 mm. Vyrábějí se téměř výhradně s lithiovým chemickým složením. Jejich nejběžnější voltáž jsou 3 V.

16340 (RCR123A)

Baterie 16340, také známé jako RCR123A, jsou Li-Ionová varianta baterií CR123A. Jsou 34–34,5 mm dlouhé a v průměru mají 16–17 mm. Většinou mají voltáž 3,7 V, ale některé mají voltáž 3 V, aby odpovídaly bateriím CR123A. Pouze baterie s voltáží 3 V se mohou použít místo baterií CR123A, pokud dané zařízení není vyrobené tak, aby zvládalo Li-Ionové baterie s 3,7 V.

Baterie 16340 s ochranou, Protected 16340, mají obvykle 34,5 mm na délku a 17 mm v průměru, ale mohou být i menší. Vzhledem k těmto rozdílům ve velikosti se jako 16340 označují baterie s i bez ochrany.

17670

Tyto Li-Ionové baterie měří okolo 67 mm na délku a 17 mm v průměru. Jde o variantu baterie 17650 s ochranou. Délkou odpovídají bezmála dvěma bateriím CR123A, takže je možné je použít místo dvou baterií CR123A. Nicméně jejich nižší voltáž, a to 3,7 V, oproti dvěma lithiovým bateriím (3 V × 2 = 6 V) může mít za následek nižší výkon; řešením je použití nabíjecí baterie, která odpovídá více než 600 kusům baterií CR123A.

18650

Tyto Li-Ionové baterie jsou přibližně 65,2 mm dlouhé a mají 18,6 mm v průměru. Jejich voltáž je 3,7 V. Označení 18650 se obvykle používá také pro baterie s ochranou.

18670/18690

Jde o variantu baterií 18650 s ochranou, které měří 67–69 mm na délku a 18–19 mm v průměru. Často se označují jako 18650 s ochranou, Protected 18650, nebo jednoduše 18650. Tato baterie je momentálně nejpreferovanější baterií pro použití ve svítilnách.

Sériové vs. paralelní zapojení baterií

Když se v jednom zařízení používá více baterií, mohou se zapojit sériově nebo paralelně. Obě varianty mají své výhody a nevýhody. Ať už zapojíte baterie sériově nebo paralelně, vždy musí mít všechny baterie stejnou voltáž a kapacitu (mAh). V opačném případě baterie s větší voltáží či kapacitou způsobí poškození baterií s nižší voltáží či kapacitou.

Sériové zapojení

Sériově zapojené baterie jsou v zásadě v řadě za sebou (buď fyzicky nebo elektricky) – jde o tu běžnější variantu zapojení. Nejzákladnější případ sériového zapojení jsou dvě baterie, kdy jedna baterie je umístěná tak, že se jeden její konec dotýká elektroniky zařízení a druhá baterie je umístěná stejným směrem, takže je v kontaktu s první baterií na jednom konci a s elektronikou zařízení na druhém konci. Složitější případ sériového zapojení je kolébka, ve které je jedna baterie umístěná jedním směrem, druhá baterie opačným směrem, třetí baterie zase stejným směrem jako první a tak dále – baterie nejsou fyzicky propojené, ale dráty v kolébce spojují konce baterií do série a dále připojují baterie k zařízení.

Výhody: Voltáž baterií v sériovém zapojení se sčítá. Čtyři alkalické baterie tedy mají výslednou voltáž 3,6 V (1,5 V × 4). Čtyři Ni-MH baterie mají výslednou voltáž 4,8 V (1,2 V × 4). Čtyři Li-Ionové baterie mají výslednou voltáž 14,8 V (3,7 V × 4).

Se zvýšenou voltáží se zvyšuje výkon svítilny. Tři baterie Ni-MH (1,2 V × 3 = 3,6 V) se tedy téměř vyrovnají jedné baterii Li-Ion (3,7 V). Dvě alkalické nebo lithiové baterie (1,5 V × 2 = 3 V) jsou také solidní variantou.

Nevýhody: Kapacita baterií se nezvyšuje. I když jsou sériově zapojené tři baterie o kapacitě 1.000 mAh, celková kapacita tohoto zapojení zůstává na 1.000 mAh. S obvodem, který reguluje voltáž baterií, se kapacita vyčerpává pomaleji.

Jak se baterie vybíjejí, snižuje se jejich voltáž, což má za následek snížení výkonu. Pokud je jedna baterie nabitá méně než ostatní (když je například ze tří baterií jedna téměř vybitá a další dvě jsou téměř plně nabité), pak výsledná voltáž klesne a bude nižší, než dané zařízení vyžaduje, ještě než se více nabité baterie plně vybijí. U alkalických nebo lithiových baterií to může vést k tomu, že se baterie příliš vybije – a v tom případě může alkalická baterie kdykoliv začít vytékat. Při použití baterií Ni-Mh nebo Li-Ion může vzniknout dojem, že se kapacita snížila, i když tomu tak není – také se může stát, že nedostatečně nabitá baterie se vybije příliš, takže už není možné ji nabít (ochrana baterií Li-Ion proti přílišnému vybití tomuto riziku zabraňuje).

Pokud je jedna baterie nabitá více než ostatní, také dojde k přílišnému vybití ostatních baterií, ale nastane to dříve, protože voltáž zapojení je už od začátku nižší. Vezměte si například tři baterie, kdy jedna je téměř plně nabitá a další dvě jsou nabité do poloviny. Když se dvě méně nabité baterie vybijí, zařízení přestane přijímat dostatek energie a více nabitá baterie se přestane vybíjet. Pokud je rozdíl v nabití baterií dost velký, baterie se mohou příliš vybít ještě před tím, než přestanou dodávat zařízení dostatek energie.

Zkrat

Když dojde ke zkratu obvodu, teplota baterií rychle vzroste a je vyšší, než by tomu bylo u jediné baterie, ovšem udrží se ve vysokých hodnotách po stejně dlouhou dobu jako u jediné baterie. To může mít na následek vytečení baterií, spálení baterií či vznik požáru, pokud je baterie v kontaktu s hořlavým materiálem. (Baterie Li-Ion s ochranou předcházejí zkratu tak, že přehřátou baterii odpojí z obvodu.)

Při zkratu baterie (baterie selže a rychle se vybije) se baterie přehřeje a může poškodit ostatní baterie, vytéct, způsobit popálení či požár.

Paralelní zapojení

Paralelně zapojené baterie zvýší celkovou kapacitu takto zapojených baterií. Jde o případ, kdy jsou baterie elektricky zapojené stejným koncem. Pokud se baterie vkládají do zařízení nebo do kolébky zařízení všechny ve stejném směru, pak jsou s největší pravděpodobností zapojené paralelně.

Výhody: V zařízení, které může fungovat i na jedinou baterii, paralelně zapojené baterie zvyšují kapacitu (výdrž) tolikrát, kolik baterií je použito. U tří paralelně zapojených 1.000mAh baterií je výsledná kapacita 3.000 mAh.

Některá zařízení vyžadují rychlejší dodání energie, než může poskytnout jediná baterie; i pokud je odběr energie jen o málo vyšší, než na který byla baterie stavěná, může to mít výrazný vliv na výdrž baterie a ta v důsledku toho vydrží mnohem kratší dobu. Když je více baterií zapojeno paralelně, nároky na energii se mezi nimi rozdělí, což zajistí standardní odčerpávání kapacity a zachování standardní výdrže baterie.

Nevýhody: Pokud jedna baterie selže, pak se celková kapacita zapojení sníží.

Pokud všechny baterie nejsou nabité stejnou měrou, pak se méně nabité baterie snadno mohou příliš vybít. V případě alkalických baterií pak dochází k vytečení baterie. V případě baterií Ni-Mh a Li-Ion se baterie zničí a už ji není možné dobít (baterie Li-Ion s ochranou zamezují přílišnému vybití).

Zkrat

Když dojde ke zkratu obvodu, teplota baterií se rychle zvýší a zůstane vysoká po delší dobu, než by tomu bylo u jediné baterie. To může mít za následek vytečení baterií, vznik požáru či vznícení hořlavých materiálů, pokud je s nimi baterie v kontaktu. (Baterie Li-Ion s ochranou předcházejí zkratu tak, že přehřátou baterii odpojí z obvodu.)

Při zkratu baterie (baterie selže a rychle se vybije) může dojít ke zkratu celého obvodu; všechny baterie se přehřejí a mohou vytéct, způsobit popálení či požár. (Baterie Li-Ion s ochranou ochrání ostatní baterie před přílišným vybitím, ale přesto se mohou ostatní baterie poškodit teplem vydávaným přehřátou baterií.)

Sérioparalelní zapojení

Sérioparalelního zapojení se dosáhne zapojením baterií sériově a následným umístěným těchto skupin baterií paralelně vedle sebe. Každá sériově zapojená skupina musí mít stejný počet baterií, aby paralelním zapojením skupin bylo docíleno stejné voltáže.

Příkladem takového typu zapojení je devět baterií rozdělených do skupin po třech. Každá baterie ve skupině je zapojená s ostatními bateriemi ve skupině sériově a každá skupina je pak zapojená s ostatními skupinami paralelně. Voltáž takového zapojení je dána sériově zapojenými bateriemi (každá ze tří skupin) a kapacita je dána paralelně zapojenými bateriemi (tři skupiny).

Pokud tedy sérioparalelně zapojíme devět baterií Ni-Mh o 1.000 mAh, každá sériově zapojená skupina bude mít voltáž 3,6 V (1,2 V × 3) a 1.000 mAh. Všechny tři paralelně zapojené skupiny pak budou mít voltáž 3,6 a 3.000 mAh (1.000 mAh × 3). Tak tomu bude v případě baterií o voltáži 3,6 V a kapacitou 3.000 mAh. [Poznámka: Jde o hodnotu zhruba odpovídající jediné Li-Ionové baterii 18650 s 3,7 V a 2.800–3.400 mAh.]

Výhody: Zvyšuje se voltáž sériově zapojených baterií a kapacita paralelně zapojených baterií.

Nevýhody: Stejné nevýhody jako u paralelního a sériového zapojení zvlášť. Pokud je jedna baterie nabitá jinou měrou než ostatní, může poškodit všechny ostatní baterie, proto se baterie obvykle nabíjejí společně, nikoliv každá zvlášť.

Zkrat

Když dojde ke zkratu obvodu, vyšší voltáž a kapacita značně zvyšuje rizika ze zkratu plynoucí. Všechny baterie by měly být vybaveny ochranou, které je odpojí od zařízení, pokud dojde ke zkratu obvodu.

V případě zkratu baterie (baterie selže a rychle se vybije) se baterie přehřeje a může poškodit ostatní baterie, vytéct, způsobit popálení nebo zapříčinit vznik požáru. Protože každá skupina po třech bateriích je zapojená sériově, zkrat jediné baterie může horkem nebo vytečením poškodit okolní baterie. Pokud se skupina baterií obsahující zkratovanou baterii nadále používá, dojde ke snížení voltáže, která ovlivní výkon zařízení.

Shrnutí sériového vs. paralelního zapojení

Vyšší požadavky zařízení na voltáž nebo kapacitu se dají splnit použitím více sériově či paralelně zapojených baterií dle potřeby... Ovšem každá další baterie znamená vyšší riziko v případě, že se pokazí. Je třeba dbát na to, abychom se vyhnuli zkratu a abychom baterie nenechali příliš vybít nebo přebít.

Naše svítilny se sériovým a paralelním zapojením baterií

Většina našich svítilen (pokud ne všechny) vyžadujících ke svému provozu několik baterií funguje na principu sériového zapojení – buď fyzicky (v řadě za sebou) nebo elektricky (kolébka nebo dráty), aby se zvýšila voltáž, kterou jsou schopny poskytnout. Současně může být přítomen regulátor voltáže, který omezuje nepotřebnou generovanou voltáž, a tak zvyšuje výdrž baterií. Některé svítilny nabízejí možnost přidat do série více baterií (Eagletac 3-cell Body Extension nebo Eagletac 4-cell Body Extension) a dále mají zabudovaný regulátor voltáže, takže svítilna odebírá pouze takovou voltáž, jakou potřebuje, a účinně se zvyšuje výdrž baterií.

Svítilna Fenix LD50 nepoužívá ani sériové, ani paralelní zapojení, ale napodobuje sériové zapojení. Jedna přihrádka na baterii napájí jedno světlo LED a druhá přihrádka napájí druhé světlo. Místo použití sériového zapojení za účelem zvýšení voltáže a tím i výkonu světel LED je svítilna opatřena dvěma světly, čímž se zvyšuje její výkon. Výsledkem je stejná výdrž, jako by mělo jedno světlo LED napájené dvěma sériově zapojenými bateriemi. Výhodou je možnost použít pouze jednu baterii a jedno světlo, pokud stačí nižší výkon při zachování stejné výdrže.

Tabulka baterií

V tabulce níže naleznete přehled velikostí baterií, které budete potřebovat pro použití s našimi výrobky. Dostupných je mnohem více velikostí (a mohli bychom je také nabízet), ale náš výběr je založený na našich výrobcích. Nabízíme i některé velikosti, které naše výrobky nepoužívají. Číslované baterie, například 10440, mají číselné názvy odvozené od jejich velikosti. Rozměry 10 mm krát 44 mm dají číselné označení 10440. Varianty baterií s ochranou, Protected, vzhledem k přítomnosti ochranného obvodu obvykle o tloušťce 2–3 mm navyšují o tuto hodnotu výšku baterie. Z tohoto důvodu se technicky jedná o jinou baterii, ale běžně se baterie s ochranou označuje stejně jako baterie bez ochrany: baterie 10460 je běžně známá jako baterie 10440 s ochranou.

Baterie Jiný název Rozměry (mm) (průměr x délka) (v * š * d) Příklad kapacity** (mAh) Komentáře
AAA 10,5 * 44,5 alkalické – 1.200 mAh
NiMH – 1.000 mAh
lithiové – 1.100 mAh
 
AA 14,5 * 50,5 alkalické – 2.700 mAh
NiMH – 2.500 mAh
lithiové – 2.900 mAh
 
C 26,2 * 50,0 alkalické – 8.000 mAh
NiMH – 5.000m Ah
 
D 34,2 * 61,5 alkalické – 12.000 mAh
NiMH – 10.000 mAh
 
9V 48,5 * 26,5 * 17,5 alkalické – 565 mAh
NiMH – 200 mAh
lithiové – 600 mAh
li-ion – 500 mAh
Někdy označované jako 1640, může mít v názvu písmeno označující chemické složení.
CR123A 17,0 * 34,5 lithiové – 1.700 mAh Některé varianty mají ve skutečnosti o něco menší rozměry.
10440 - 10,0 * 44,0

li-ion – 300 mAh

Velikost AAA*** 
10460 Protected 10440 10,0 * 46,0  li-ion – 300 mAh Varianta 10440 s ochranou. Také označovaná jako 10440 s ochranou.
14500 -

14,0 * 50,0 

li-ion – 750 mAh Velikost AA*** 
14510 Protected 14500 14,0 * 51,0  li-ion – 750 mAh Varianta 14500 s ochranou. Také označovaná jako 14500 s ochranou. 
RCR123A
16340
17340
Dobíjecí CR123A  16,0 * 34,0
17,0 * 34,5 
li-ion – 750 mAh

Li-ionová (dobíjecí) varianta CR123A. Obvykle s ochranou. Tato baterie nemá standardizované rozměry, takže uvedené rozměry jsou orientační. Protože CR123A má stejnou velikost jako 17345, obě varianty budou fungovat.*** 

17650
17670
17650
17670
17,0 * 67,0  li-ion – 1.600 mAh 

Téměř dvojnásobek délky CR123A. 

18650 18,6 * 65,2 li-ion – 3.400 mAh Li-ionová baterie bez ochrany. 
19670 19690 18650 19,0 * 67,0 19,0 * 69,0 li-ion – 3.400 mAh Varianta 18650 s ochranou. Velikost se pohybuje v rámci obou uvedených rozměrů. Obvykle se prodává jako 18650, ale stejně často se toto označení používá pro variantu s ochranou. To je také varianta, kterou používáme a prodáváme.

** Kapacitu lze srovnávat pouze u baterií stejné velikosti a chemického složení. Metody pro testování kapacity se liší u různých výrobků, takže jedna baterie o kapacitě 3.400 mAh může být o něco lepší než baterie stejné kapacity jiného výrobce

***Li-ionové varianty baterií mají o něco vyšší voltáž. Li-ionové baterie používejte pouze v zařízeních pro ně určených.